Vznik organizované kopané v obci. Přichází jaro roku 1933. V hostinci U Sehnalů se konala první informativní schůzka, která měla projednat budoucnost babické kopané. Svolavatelem akce byl Fery Šmerda a zúčastnilo se jí 34 příznivců a propagátorů kopané. Byla zvolena sedmi členná přípravná komise ve složení: Blažík František, Jelínek Julius, Horák Josef, Kotas Jan, Šmerda Jan, Šmerda František a Ševčík Josef. Historickým mezníkem babické kopané se stává 7. červen 1933. V tento den se v hostinci U Rumlerů konala ustavující valná hromada, která v počtu 45 přítomných zvolila první předsednictvo ve složení: předseda – Blažík František, sekretář – Vašek František, jednatel – Juditka František, náčelník – Kubeš Vladimír, pokladník – Kubeš Arnošt, revizoři – Ševčík Josef a Dymáček Jan. Valná hromada dále rozhodla, aby oficiální název nově založeného spolku byl SPORTOVNÍ KLUB (SK) BABICE. Barvami sportovního klubu byly vybrány zelená a bílá. Organizačně podléhal SK Babice Bradově západomoravské župě fotbalové se sídlem v Brně. Župa řídila soutěže, delegovala rozhodčí a vydávala týdeník Rekord.

Vybudování hřiště. Prvořadým úkolem, před který byl fotbalový oddíl postaven, bylo vybudovat hřiště. Po celé řadě vleklých jednání, do nichž zasáhl i tehdejší poslanec Národního shromáždění, místní rodák, básník a spisovatel Jaroslav Marcha, byl pronajat pozemek Na Příhoně (prostor dnešního starého hřiště) a zahájeno budování fotbalového hřiště. Vedoucím výstavby byl jmenován Šnoblt Emil. Díky jemu, hráčům, příznivcům kopané a jejich nesmírnému nadšení a elánu bylo hřiště vybudováno a slavnostně otevřeno 5. července 1935. Pořadatelský sbor ve složení: předseda Josef Ševčík, členové Hemzal Jaroslav, Hloušek Emil, Trávníček Rudolf, Procházka Gustav, Konečný Oldřich a Petržela Karel zorganizoval tuto slavnost otevření hřiště na jedničku. Slavnost poctil svojí osobní účastí sám štábní kapitán Brada, předseda Bradovy západomoravské župy fotbalové. Záštitu nad slavností převzala babická obecní rada. Hlavní projev přednesl starosta obce Dominik Kalvoda. Slavnost vyvrcholila turnajem o pohár věnovaný bratry Pantůčkovými za účasti mužstev Bílovic, Olomučan, Řícmanic a Babic. Ve finále se utkaly celky Babic a Bílovic. V normální hrací době skončil zápas 2:2 a v nadstaveném čase strhli vítězství na svoji stranu hráči Bílovic v poměru 3:2. 

První mistrovský zápas byl odehrán v roce 1936. Kvůli druhé světové válce byl fotbalový i společenský život značně omezen, řada fotbalových celků bylo rozpuštěno, ale SK Babice i přes tyto těžké časy dokázal pokračovat, dokonce i prosperovat. V roce 1946- 1947 bylo postaveno nové fotbalové hřiště. V dalších letech přišly nějaké reorganizace klubu a další úspěšné roky naše oddílu. Vice se dozvíte v přiloženém souboru: Babicky fotbal.doc (980992)

Vyhledávání

© 2013 Všechna práva vyhrazena.